7 клас.
Урок № 13.
Тема. Народний одяг – складова духовної культури.
Мета:
навчальна: продовжувати ознайомлювати учнів із видами декоративно-ужиткового мистецтва; розширити знання про давню символіку і обереги, про вишивання як різновид народного мистецтва;
розвивальна: розвивати спостережливість, зорову пам’ять, смак, творчу уяву, фантазію, творчі здібності; навички та вміння працювати графічними матеріалами; створювати ескіз української сорочки та орнамент вишивки;
виховна: прищеплювати інтерес до декоративного мистецтва; виховувати шанобливе ставлення до української культурної спадщини.
Методи та прийоми, використані на уроці: коментар; бесіда; повідомлення; демонстрування; організація процесу сприймання, пізнавальної, практичної діяльності учнів.
Оснашення:
Візуальний ряд: мультимедійна презентація «Український народний одяг»: основа українського костюму – вишивання; види орнаментів; символи, що використовуються в обереговій вишивці; колір на вишиванці. Портрет у повний зріст в українському одязі (чоловічий та жіночий).Репродукції картин: І.Ю. Рєпін «Українка», Т.Н. Яблонська «Весілля», М.К. Пимоненко «Святочне ворожіння».
Літературний ряд: музичний супровід - пісня «Мамина сорочка».
Матеріали та інструменти: аркуш паперу, олівці, фломастери.
Обладнання: технічні засоби навчання.
Тип уроку: комбінований (тематичне малювання).
Техніка виконання: графіка.
Форма організації: виконання індивідуальної творчої роботи на тему: «Сорочка для тата», «Сорочка для мами», «Дитяча вишиванка».
Міжпредметні зв’язки: історія, музичне мистецтво.
Терміни й поняття:
* сорочка – одяг із легкої тканини;
* вишивання – різновид народного мистецтва;
* вишиванка – художньо-декоративний виріб з тканини, оздоблений кольоровими нитками методом вишивання
План уроку
І. Організація уваги учнів
Ключова компетентність
(вміння вчитися – організовувати робоче місце).
ІІ. Розповідь вчителя з елементами бесіди
Загальнокультурна компетентність
(галузеві: етнокультурна, полікультурна, мистецька).
ІІІ. Демонстрація наочних засобів навчання
Навчально-пізнавальна, мистецька, інформаційна компетентність.
(з паралельним коментарем, бесідою, обговоренням).
ІV. Інструктаж (демонстраційний)
Мистецька компетентність ( вміння вчитися).
V. Практична, творча діяльність учнів
Предметна (мистецька) компетентність, комунікативна, соціальна, креативна (досвід самовираження).
VІ. Аналіз та оцінка створених учнівських робіт
Мистецька компетентність, комунікативна.
Хід уроку
І. Організація уваги учнів (установка на сприйняття)
Організація робочого місця.
Демонстрація відеофільму (3-4 хв.).
Мистецтво – не застигла картинка, мистецтво – це відображення життя, тому сучасний урок образотворчого мистецтва повинен починатися з перегляду відеофільму.
ІІ. Розповідь вчителя з елементами бесіди
Учні через знайомство з народним костюмом пізнають духовні основи життя українського народу, світоглядні уявлення українців.
Відеоряд: слайди українських костюмів (порівняння та висновки формують критичне та творче мислення).
Одяг завжди був оберегом людини. Він захищав її від холоду й від недоброго ока. Поняття «одяг» включає і взуття, головні убори, і рукавиці. Народний одяг зберігає національні традиції, які сягають глибокої давнини, відображає життєвий досвід людей, їхні художні смаки й естетичні погляди. Український народний одяг — це яскраве й самобутнє культурне явище. Його основні елементи мають давньослов’янське походження.
Народний жіночий костюм — це своєрідна модель світу.
Наприклад квадратики й ромбики символізують засіяне поле, листя й квіти на вишитій сорочці — розвиток і буяння природи, віночок — небесні світила й зорі. На шиї — намисто. Українки вірили, що ці символи захистять людину від злих сил, принесуть добробут, здоров’я й кохання. Обов’язковим елементом українського жіночого й чоловічого народного одягу була полотняна сорочка.
Вишивка на чоловічих і жіночих сорочках:
* у центральних районах України червоно - чорна;
* на Поділлі — жовтогаряча, темно-синя;
* на Західній Україні — багатоколірна.
На чоловічих сорочках вишивали дубове листя, жолуді,
які символізували міць. На жіночих — калину, виноград — символ міцної родини; червоні ружі — символ сонця, здоров’я; лікарські рослини — обереги від хвороб тощо. На плечах, рукавах сорочки орнамент утворювався горизонтальними смугами на вставках, на комірі розміщувався в шаховому порядку.
ІІІ. Демонстрація наочних засобів навчання
(з паралельним коментарем, бесідою, обговоренням)
Навчально-пізнавальна, мистецька, комунікативна, інформаційна компетентність.
Красою народного одягу, зокрема жіночого захоплювалися українські художники: Рєпін Ілля Юхимович ( Українка.1876),
Пимоненко Микола Корнелійович ( Святочне ворожіння. 1888),
Яблонська Тетяна Нилівна ( Весілля. 1969 ) - репродукції картин.
Відеоряд: зображення сучасних суконь з використанням мотивів національного вбрання.
Перегляд слайдів підводить учнів до виконання завдання:
Створити ескіз української сорочки за мотивами українського національного одягу: «Сорочка для тата», «Сорочка для мами», «Дитяча вишиванка» - на вибір учня.
ІV. Інструктаж (демонстраційний)
(мистецька компетентність, вміння вчитися).
V. Практична, творча діяльність учнів
Творче завдання: створіть «Ескіз української сорочки за мотивами українського національного одягу».
Орієнтовні теми: «Сорочка для тата», «Сорочка для мами», «Дитяча вишиванка».
Матеріали: кольорові олівці або фломастери (на вибір).
VІ. Аналіз та оцінка створених учнівських робіт
(мистецька компетентність (учні мають розуміти специфіку й особливості різних художніх мов ( декоративно-прикладне мистецтво розмовляє кольором, орнаментами, декоративними деталями), комунікативна компетентність).