7 клас.
Урок №1.
Тема: Світ, який оточує людину.
Мета: закріпити поняття про види перспективи (зображення простору відповідно до точки зору, лінії горизонту); учити зображувати лінійну та повітряну перспективу у живописі та графіці; продовжувати знайомство з різними графічними (олівець, графіт, соус, вугіль, туш, перо) та живописними (гуаш, акварель) матеріалами; розвивати естетичну свідомість і художню компетентність учнів, виховувати художні інтереси, смаки, морально-етичні ідеали, потребу у художньо-творчій самореалізації.
для вчителя — відеоряд картин художників-графіків і художників - пейзажистів, плакати з прикладами визначення різних видів перспективи, плакати «Послідовність зображення дерев», «Повітряна перспектива», аркуш паперу, графічні матеріали;
для учнів — альбом, графічні матеріали, акварельні фарби, гуаш (за вибором учня);
для обдарованих дітей – начерки з натури під час літніх канікул.
Вузлики на пам'ять:
Пейзаж, краєвид – 1. Жанр образотворчого мистецтва, присвячений зображенню природи, міст, архітектурних комплексів тощо. 2. Картина або малюнок із таким зображенням.
Перспектива (франц. регзресіше, від латин, регзрісіо — бачу наскрізь, уважно розглядаю) — 1. Спосіб зображення об'ємних фі¬гур на площині (картині, малюнку) залежно від уявних змін їхньої величини, чіткості, зумовлений ступенем віддаленості від глядача. 2. Відтворення уявних змін величини, контурів об'ємних предметів при малярському, графічному їх зображенні на площині. Види:лінійна, повітряна, ілюзорна, прямокутна. 3. Прикладна наука, що нивчає закономірності зображення предметного світу на площині тдповідно до зорового сприймання.
Повітряна перспектива — вид перспективи, що показує, як змінюється колір і тон віддалених предметів, які сприймаються зором не досить яскраво і навіть не того відтінку, яким бачиться, якщо подивитися на них зблизька.
Ракурс ( від французької – укорочення) – це перспективне скорочення форми предмета, яке змінює його звичні обриси. Ракурс обумовлений точкою зору на натуру, а також розташуванням натури в просторі.
Хід уроку.
І. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку.
II.Актуалізація опорних знань і вмінь.
Учитель пропонує учневі відповідно до надписів на дошці (« Центральна», «Кутова», «Знизу вгору»)розташувати плакати з прикладами різних видів перспективи.
- Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Мандрування в країну «білого і чорного» продовжить знайомство з деякими таємницями мистецтва графіки, зокрема виражаль¬ними ожливостями чорного та білого кольорів, які використовують у своїй творчості художники-графіки.
У графічному малюнку все складається лише з чорних і білих плям, ліній, штрихів, крапок. Такими засобами можливо відображати не тільки сніг, зиму, дерева без листя, але за допомогою різноманітних штрихів та різними співвідношеннями в їх тональності можна передати багатоколірність природи.
Організація сприймання творів мистецтва. Учитель звертає увагу учнів на відеоряд картин: замальовки та нариси майстрів пейзажного жанру
І. Левітана і І.Шишкіна.
І.Лєвітан. Дерево.
І.І.Шишкін. Дубова роща.
І. Левітан. У лісі.
І.Левітан. Літній вечір.
III. Вивчення нового матеріалу.
Слово вчителя.
Сучасні прийоми і засоби об'ємного зображення споруд і всього навколишнього середовища — це результат багатовікового творчого процесу. При зображенні пейзажу треба згадати правила лінійної
перспективи. Зображення лінії горизонту. Лінія горизонту завжди знаходиться на рівні очей художника.
Споконвіку людину цікавила зміна величини форми і кольору предметів залежно від їх положення в просторі.
Перспективне зображення постійно удосконалювалося. Правильна в сучасному розумінні передача об'ємів на площині не була властива мистецтву стародавнього світу. Тільки в епоху Відродження відкриваються
закони, які є основою сучасної науки про перспективу. Леонардо да Вінчі, Дюрер, Альберті, Віньола — кожний із них зробив неоціненний вклад у передачу перспективних зображень протягом XV—XVI ст. Розвиток науки і живопису, прагнення до реалістичної передачі навколишньої дійсності обумовили появу прийомів правдивого зображення натури. Не випадково Леонардо да Вінчі називав живопис матір'ю перспективи.
Розглянемо таблицю:
Слово «перспектива» в перекладі з латинської мови означає «бачити наскрізь».
На відомій гравюрі Дюрера зображено запропонований художником прилад для малювання з натури крізь клітчасту сітку .Саме ця сітка є прототипом картинної площини, видошукачем із зафіксованою точкою зору. Принципи побудови перспективи, закладені майстрами Відродження, удосконалюючись, міцно увійшли в сучасну науку про перспективу.
- Робота над формуванням навичок і вмінь.
Учитель нагадує учням, що всі предмети навколишнього середовища мають три виміри: висоту, ширину, глибину. Зображуються ж нони на площині аркуша паперу, який має тільки два виміри — висоту та ширину.
Перспектива визначає основні закономірності передачі тривимірного простору на площині.
Учитель виконує графічний малюнок на аркуші паперу м'яким олівцем, демонструючи за допомогою штриха, тону можливості олівця. Посилення тону відбувається поступово від темного до білого.
(Учитель нагадує учням, що при побудові композиції не треба забувати правила зображення н площині:
- Усі предмети у міру їх віддалення від глядача сприймаються зменшуваними;
- Усі горизонтальні лінії, паралельні між собою, які віддаляються від глядача до горизонту, сходяться в головній точці сходження.)
IV. Виконання практичного завдання на вибір учня: «Літні спогади», «Світе тихий, краю милий, моя Україно!» (Матеріали на вибір учня).
V. Завершення уроку.
Використовуючи «авторське крісло», учні демонструють свої роботи. Учитель підводить підсумки: дає загальну оцінку виконаним роботам; аналізує характерні помилки в них; оцінює діяльність учнів на уроці.
/
VI. Домашнє завдання. Переглянути у мережі інтернет замальовки архітектурних споруд (графітними та кольоровими олівцями); принести альбом, тонований папір, графітні або кольорові олівці.
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Конспект уроку мистецтва № 20. 9 клас
Урок №20. Тема: Жанри і стилі кіно. Мета: закріпити знання про кіномистецтво; розвивати індивідуальний естетичний досвід та усвідомле...
-
Уроки № 17-18. Тема: Мова і види мистецтва. Мета: розширити знання учнів в галузі кіномистецтва; схарактеризувати основні поняття кін...
-
Уроки №15-16. Тема: Постмодернізм. Мета: познайомити учнів з новими поняттями й термінами, мистецькими напрямами постмодернізму; визн...
-
Уроки №9 – 10. Тема: Лабіринтами художньої абстракції. Мета: вміти надавати характеристику стилю «абстракціонізм» у різних напрямках...
Немає коментарів:
Дописати коментар